На церемония във Фестивалния и конгресен център във Варна бяха обявени отличените в 20-тото издание на Световния фестивал на анимационния филм. Голямата награда и призът за късометражен филм е за „Нощ в чакалнята“ на Саки Мурамото, който е впечатлил журито с майсторското изобразяване на атмосферата. Бяха премирани със специални дипломи и филмите „Красиви мъже“ и „В сянката на кипарис“.
Филмът „Духовното огледало на християнския Несебър“ спечели четири награди на три престижни международни кинофестивала в Бразилия, Грузия и Португалия, съобщават продуцентите от Българската национална телевизия (БНТ).
В третото издание на международния туристически фестивал Finisterra Brazil Film Art & Tourism Festival, лентата е отличена с първо място в категория „Религиозен туризъм“ и с второ място в категория „Документален филм“ измежду 97 продукции за туризъм от 20 държави.
На фестивала в Сесимбра, Португалия – Finisterra Arrábida Film Art & Tourism Festival, сред 103 филма от 25 държави, продукцията спечели трето място в категория „Религиозен туризъм“.
Има трета награда в категория Travel Documentary (Път
В Индия процъфтява нискобюджетна филмова индустрия, наречена от местните медии „Моливуд“.
Нейният център е градчето Малегаон, в близост до Мумбай, където се появяват масово индийски филмови таланти, които постигат успехите си далеч от блясъка на Боливуд - при това с нищожни бюджети, предаде АФП.
Сред тях е и Шаикх Насир, независим режисьор, който е пионер в индустрията. „Киното винаги е било, нашето бягство от ежедневието и житейските ни трудности“, каза той.
На 50-годишна възраст Насир скоро ще види своя филм, вдъхновен от собствената му история, на голям международен екран. Но в родния си град режисьорът вече е суперзвезда.
Роден в Малегаон, Насир се прочува с излезлия през 2008 г. филм Malegaon Ka Superman, който разказва историята на супергерой, борещ се срещу тютюнопушенето.
Той е трябвало да прояви и
Дуа Липа отмени концерта си в Джакарта заради "непредвидени проблеми с безопасността и логистиката" на сцената, съобщи ДПА.
Певица увери, че е "с разбито сърце", тъй като няма да може да изнесе предвиденото за събота вечер шоу в Indonesia Arena.
"Аз съм тук, във вашата невероятна страна и съм готова да изнеса концерт, но с огорчение споделям, че беше установено, че не е безопасно представлението да продължи поради проблеми със сцената", написа Липа в социалните мрежи. "Толкова много очаквах тази вечер и наистина ме боли, че не можем да изнесем шоу за всички вас, особено след толкова дълго време от последното ми изпълнение в Джакарта".
Организаторите TEM Presents и PK Entertainment обясниха, че отмяната е "поради непредвидени проблеми с безопасността и логистиката" в съвместно изявление на уебсайта на Липа.
"Въпреки готовността на Дуа Липа да изнесе пред
Изложбата "Слуховидецът" - по книгата на Елиас Канети "Подслушвачът – 50 характера", може да бъде видяна до 1-ви декември тази година в Русенската галерия.
Това съобщи кураторът на експозицията Елена Великова, която е дългогодишен директор на културния институт.
Проектът е от 2005 г. и е създаден по повод 100-годишнината от рождението на Елиас Канети. По думите на Великова той е повод за размисъл и творческа интерпретация на художниците - участници. Недоизказаното при писателя може да бъде продължено и развито от художника.
"Актуалността на темите в книгата на Канети за властта, манипулацията, човешката психология, социалната изолация са все още толкова релевантни в съвременното общество, както и през 2005 година. Това е една от причините за Художествена галерия - Русе отново да представи изложбата след почти 20 години", обясняват от културния
Третият фестивал на младежкото доброволчество „Свободен час“ ще се състои в Борисовата градина, в София, на 16 септември, съобщават организаторите.
Дискусионен панел „На приказка за доброто“ ще качи на сцената четирима герои, които ще разкажат своите истории, свързани с доброволчеството и подкрепата на каузи. Това са основателят на сдружение „Операция: Плюшено мече“ Михаела Качарова, Михаил Стефанов – член на екипа на Aurubis Bulgaria и експерт в комуникациите и организационното развитие, Полина Голикова – тийнейджър и бежанец от Украйна, която трупа доброволчески опит в България, и Рада Бонева – създател на съдържание, блогър и подкастър, позната като Thrift Sheep.
В рамките на фестивала младежите ще могат да се срещнат и разговарят с екипите на 11 неправителствени орга
В селекцията с пълнометражни ленти журито е предпочело „Мечтата на Султана“ на Изабел Ергера, а сред детските заглавия -„Невъзможни болести“ на Стефано Тамбелини.
Най-високото признание сред българските продукции получи „Дъщерята на художника“ със сценарист, режисьор, художник и аниматор Димитър Димитров. В мотивите на журито бяха отбелязани зашеметяващите визии в историята за семейната връзка, базирана на разказ на руския писател Даниил Хармс.
Наградата за студентски филм отиде при „Петънцето“ на Бианка Скали, а в категорията за хорър филми - при „Патица“ на Ели Шапюи.
На анимационния фестивал във Варна бяха връчени и още две отличия. От Съюза на българските филмови дейци дадоха своето одобрение на българския филм „Свързани“ на Симеон Сокеров, създаден в съавторство със София Сокерова. Съюзът на българските художници награди „Чеснова супа“, дипломна работа на Кристиян Захариев от НАТФИЗ „Кр. Сарафов“. И двете заглавия получиха ласкави отзиви от критиката на фестивала.
На закриването на фестивала бяха прожектирани двете анимации, подготвени от деца и младежи в работилниците към фестивала. По-малките бяха експериментирали с образи от плакатите на миналите издания на форума, създавайки филм с название „Те са живи“. Техни ментори бяха Карин Миралес, Антон Жеков и Лилия Александрова. Връчвайки дипломи на децата, Антон Жеков отбеляза, че някои от тях посещават работилниците на фестивала вече за поредна година и има такива, които изявяват желание да се занимават с анимация в бъдеще. Творбата на по-големите бе озаглавена „Любовни писма“. Техни ръководители бяха Фернандо Галрито и проф. Радостина Нейкова.
Близо 20 картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново.
В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ във Велико Търново разказа, че е започнала да рисува от петгодишна. Въпреки че е родена в Ню Йорк, тя живее и учи във Велико Търново, а за да развие своя талант е била подтикната от дядо си, също художник.
Харесвам реализма, но за да стигна до него, първо рисувах комикси и илюстрации, след това минах през сложната школа на графиката, разказа младата художничка. В графичните изображения се влюбих като дете, когато създавах собствени комикси, дори с тях съм спечелила и конкурс, отбеляза тя. С времето посещавах галерии и музеи и установих, че ако използвам маслени бои, картините стават по-пълнокръвни и цветни, разказа тя.
В своята първа самостоят
Тони Димитрова ще изнесе концерт под надслова „Ах тази Тони“ в Летния театър в Шумен на 7 август. Той е част от турне, което преминава през редица градове на страната.
Минаха девет концерта, първият беше в зала 1 на НДК, после следваха изяви в Благоевград, Плевен, Враца, Кюстендил, Пазарджик и други градове, беше прекрасно и сега продължаваме втората част на турнето, каза Тони Димитрова.
Тя добави, че след концерта в Шумен турнето продължава с още шест концерта, в Пловдив на 10 август, в Бургас на 17 август, във Варна на 18 август, в Стара Загора на 23 август и в Русе на 30 август.
В Шумен Тони Димитрова ще пее с музиканти, с които работи от години. На сцената ще бъдат Светльо Михайлов и Христо Нейчев - китари, Стефан Попов - барабани, Иво Дуков - клавири, Юрий Божинов - бас и три вокалистки - Стефка Емилова, Божана и Богомила. Тони Димитрова каза още, че
Идеята на документалния филм "Зависим" на Столичната община е децата никога да не посягат към наркотиците, заяви в интервю Надежда Бачева, заместник-кмет по социални дейности и интеграция на хора с увреждания.
Филмът "Зависим"
Филмът "Зависим" е част от мащабна кампания на Столичната община, която има за цел да стартира диалог за превенцията и подкрепата на младите хора във връзка с един от най-големите проблеми на нашето съвремие - наркотичната зависимост и нейните последствия. Има идея филмът да бъде подарен на Министерството на образованието и науката (МОН) и те да го разпространяват, каза Бачева.
Кампанията е под патронажа на кмета на София Васил Терзиев и е ръководена от зам.-кмета Надежда Бачева. Темата е изключително актуална и това ни провокира да заснемем филма и да стартираме голяма информационна кампания, както и кампания за превенци
Холивудската актриса, режисьор и продуцент Мег Райън получи снощи почетната награда "Сърцето на Сараево" на филмов фестивал в столицата на Босна и Херцеговина, съобщиха босненските медии.
Призът й бе връчен от директора на фестивала Йован Марянович за изключителен принос към филмовото изкуство.
„Това е Сараево. Има повече кураж от останалите. Сега всеки, който е изложен на каквото и да е насилие или агресия, където и да се намира, и се чувства сам, може да гледа на това място като пример. Вие сте доказателство, че разнообразието е сила и че изкуството е всичко, което те кара да се чувстваш по-малко сам и ни свързва без никакви бариери. Няма разделение. Изкуство, а не война“, каза Мег Райън при получаване на наградата, цитирана от сайта „Кликс“.
Холивудската звезда символично представи специална прожекция на романтичната к
Песента "Защо" спечели третото издание на конкурса за нова авторска песен "Мелодията на водата", който се проведе снощи на сцената на Летния театър в град Хисаря. Това съобщиха организаторите на събитието от Сдружение „15 лалета“.
Парчето, което е по текст на Иван Ненков, аранжимент - Георги Милтиядов, музика и изпълнение - Виктория Главчева, взе първа награда на журито, наградата на публиката и тази на Плевенската филхармония. В конкурса участваха общо 12 авторски поп и рок песни, които бяха представени от утвърдени и млади изпълнители под съпровода на Плевенска филхармония.
Професионалното жури, което оценяваше изпълнители беше в състав Маргарита Хранова (председател на журито), Кристина Матеева – музикант и продуцент в БНТ, Орлин Павлов – поп изпълнител и актьор, Костадин Филипов – журналист и поет и проф. Цветан Недялков –
По повод 20-тата годишнина на Световния фестивал на анимационния филм тази година журито бе съставено от носители на големи награди през годините. В него влизаха Леа Видакович, Пол Ма, Прийт Пярн, Борис Лабе, Йоана Атанасова.